
Czy jądro ziemi wybuchnie? Co to jest przebiegunowanie?
Jądro Ziemi nie ma właściwości wybuchowych. Od 4,5 mld lat nie wybuchło. I nic nie wskazuje na to, że wybuchnie kiedyś – mówi geolog dr hab. Mirosław Jastrzębski. I dodaje, że zamiast wybuchu czeka nas inne zjawisko związane z jądrem: przebiegunowanie magnetyczne.
Podczas Pikniku Naukowego nasi goście mogli przekazywać naukowcom pytania. Część z tych pytań zadajemy teraz badaczom. Z pytaniem: „Czy jądro Ziemi wybuchnie?” zwróciliśmy się do geologa, dr hab. Mirosława Jastrzębskiego z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
Kocimiętka – Nepeta

Kocimiętka właściwa (łac.: Nepeta cataria Linne, ang.: Catnip, Catnep), to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych.
Jej rodzimym środowiskiem, gdzie najczęściej występuje, są Europa Południowa i Południowa oraz Wschodnia Azja.
W Polsce bywa uprawiana, więc można spotkać rośliny dziczejące.
Kocimiętka jest bardzo miododajna (150 – 200 kg miodu z 1 ha). Warto mieć ją w pobliżu pasieki.
Łodyga kocimiętki jest mocna, rozrośnięta. Liście są sercowate w kolorze zielonym do szarozielonego i są ułożone naprzeciwlegle, a ich brzegi (brzegi blaszek) są ząbkowane lub karbowane.
Kwiaty kocimiętki mogą mieć kolor różowy, biały, niebieski lub liliowy i są zebrane na szczytach łodyg.
Kocimiętka właściwa, którą przedstawiamy na zdjęciach, kwitnie biało lub różowo od połowy maja do sierpnia.
Kocimiętka (Nepeta) ma zastosowanie jako surowiec zielarski. Ponadto skutecznie odstrasza niektóre owady, przykładowo: muchy bolimuszki kleparki , muchy domowe, komary i karaczany, a także roztocze […]
Zielona kawa – skuteczne odchudzanie?
A może nie tylko?
Czy zielona kawa rzeczywiście jest skutecznym środkiem na odchudzanie i czy tylko na odchudzanie?
Producenci i sprzedawcy podają, że zielona kawa redukuje łaknienie i dzięki zawartości kwasu chlorogenowego oraz kofeiny przyspiesza spalanie tłuszczu, co z kolei istotnie wspomaga proces odchudzania.
Dodatkowym atutem jest dodawanie energii.
Zielona kawa to po prostu ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi fermentacji i palenia, który stosuje się w celu uzyskania ziaren stanowiących produkt do parzenia powszechnie znanej czarnej kawy. W związku z tym produktem wyjściowym do produkcji suplementów z zieloną kawą są normalne ziarna kawy które nie zostały poddane ani fermentacji, ani obróbce termicznej, które skutecznie eliminują pewne właściwości kawy zielonej.
Podążanie za łosiem

Jak daleko i dlaczego wędrują łosie? Jakich środowisk poszukują? Jakie areały zajmują zimą, a jakie latem? Mnogości nowych danych na ten temat dostarczają naukowcy realizujący dwa projekty naukowe w ostojach łosia: na Bagnach Biebrzańskich i Polesiu.
W ramach jednego projektu, prowadzonego przez prof. Mirosława Ratkiewicza z Uniwersytetu w Białymstoku, na Bagnach Biebrzańskich zaobrożowano 30 zwierząt. Siedemnaście kolejnych zaobrożowano na terenie Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie, obejmującym Poleski Park Narodowy i okoliczne nadleśnictwa (tzw. Rezerwat Biosfery), w ramach projektu prowadzonego przez dr hab. Tadeusza J. Chmielewskiego i Weronikę Maślanko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Mniej nowotworów dzięki zmianie diety

Zmiany w sposobie żywienia u części Polaków spowodowały spadek zachorowalności na niektóre nowotwory, głównie takie jak rak żołądka, wątroby, trzustki i przełyku.
Największy spadek odnotowano w przypadku raka żołądka. Według dyrektora warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia prof. Jarosza, zachorowalność na ten typ nowotworu zmniejszyła się w ostatnich latach o 70 proc. „Z naszych wyliczeń wynika, że zmiana sposobu odżywiania oraz lepsze przechowywanie żywności, głównie dzięki upowszechnieniu chłodziarek, w latach 1960-2011 uchroniło przed rakiem żołądka w sumie około 51 tys. Polaków” – dodał.
Szósty zmysł – tajemnicza praca umysłu poza naszą świadomością
Przeczucie podpowiedziało ci, że jesteś w niebezpieczeństwie? We śnie przyszła odpowiedź na trudny problem? Nie ma w tym nic paranormalnego, to sprawka intuicji, zdolności umysłu do rozwiązywania problemów poza świadomością. Zjawisko to bada psycholog z Wrocławia.
Strażak w płonącym domu ma nagle dziwne przeczucie, że powinien natychmiast opuścić jakiś pokój. Kiedy wybiega z pomieszczenia, zawala się za nim strop. Można by pomyśleć, że to cud:
Zagadkowe umysły zwierząt

Szympansy mogą używać narzędzi, planować, a nawet szybciej niż człowiek rozpoznawać cyfry, a psy domyślają się, co może wiedzieć ich właściciel. Ale tego co zwierzęta myślą, dowiedzieć się nie sposób. Umysły zwierząt nie są jak uproszczone ludzkie umysły. Są zupełnie inne – przypomina etolog dr Maciej Trojan z UW.
Rosiczka przyjacielem człowieka

Nie chcemy stosować zbyt wielu antybiotyków, ale przecież nie możemy wyrzec się substancji, które zwalczają bakterie. Czym więc możemy zastąpić najczęściej stosowane leki bakteriobójcze? Być może niektóre choroby będzie można pokonać substancją, którą wytwarzają… rosiczki, czyli mięsożerne rośliny. Takie związki izoluje grupa uczonych z Politechniki Gdańskiej.
Rośliny mięsożerne z rodziny rosiczkowatych rosną w miejscach bagnistych, często w płytkiej wodzie. W Polsce występują tylko trzy gatunki.
Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?

Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? To pytanie po raz pierwszy w 1963 roku zadał uczeń tanzańskiego liceum – Erasto Mpemba, obserwując zamarzanie mieszaniny, z której przygotowywał lody. Po sześciu latach od jego obserwacji, opublikowano pierwszy artykuł naukowy dotyczący tego zjawiska, które zyskało miano efektu Mpemby.
Gdy w styczniu 2013 r. Royal Society of Chemistry organizowało sympozjum z okazji 50-lecia odkrycia, poproszono wszystkich chętnych o przesłanie proponowanych wyjaśnień tego nurtującego pytania. Dotarło 22 tys. listów ze 122 krajów, ale żaden nie zawierał jednoznacznej odpowiedzi.