Zielona kawa – skuteczne odchudzanie?
A może nie tylko?

Ziarna kawy
Share
Green Coffee - logo
Green Coffee

Czy zielona kawa rzeczywiście jest skutecznym środkiem na odchudzanie i czy tylko na odchudzanie?

Producenci i sprzedawcy podają, że zielona kawa redukuje łaknienie i dzięki zawartości kwasu chlorogenowego oraz kofeiny przyspiesza spalanie tłuszczu, co z kolei istotnie wspomaga proces odchudzania.
Dodatkowym atutem jest dodawanie energii.

Co to jest zielona kawa?

Zielona kawa to po prostu ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi fermentacji i palenia, który stosuje się w celu uzyskania ziaren stanowiących produkt do parzenia powszechnie znanej czarnej kawy.  W związku z tym produktem wyjściowym do produkcji suplementów z zieloną kawą są normalne ziarna kawy które nie zostały poddane ani fermentacji, ani obróbce termicznej, które skutecznie eliminują pewne właściwości kawy zielonej.

Suplementy z zieloną kawą są oferowane w postaci kawy rozpuszczalnej lub tabletek.
Producenci często wzbogacają te preparaty o błonnik pokarmowy, wyciągi z ziół, chrom, kofeinę, a także o wyciąg z zielonej herbaty.

 


Baner sprzedażowy


 

Działanie zielonej kawy

Według oferentów zielona kawa ma właściwości:

  • odchudzające
  • przyspieszające przemianę materii
  • zmniejszające łaknienie
  • wspomagające redukcję cellulitu
  • wspomagające utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu
  • dodające energii

 

Czy kuracja odchudzająca zieloną kawą przynosi efekty?
A może zielona kawa ma także inne zalety?

Warto podkreślić, że cudowne środki, czy magiczne tabletki,  nie istnieją.
Mając to na uwadze z góry należy założyć, że stosowanie zielonej kawy bez odpowiednich ćwiczeń (dawki ruchu) i właściwej diety nie wywoła spektakularnego spadku wagi i nie wyeliminuje prawdopodobieństwa wystąpienia efektu jo-jo.
Bezsprzecznie składniki zawarte w zielonej kawie (kwas chlorogenowy i kofeina oraz ewentualne składniki wzbogacające) przyczyniają się do przyspieszenia przemiany materii.
Sama metoda odchudzania zieloną kawą nie jest jeszcze całkowicie przebadana.
Wyniki dotychczasowych badań są optymistyczne, jednak naukowcy (jak to naukowcy) nie do końca wiedzą, które składniki zielonej kawy tak dobrze wpływają na przyspieszenie odchudzania.
Dane ze świata naukowego mówią, że stosując zieloną kawę można zredukować zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie o 15 – 30%.

Wniosek: Ekstrakt z zielonej kawy pomaga w odchudzaniu

Ale czy dzieje się tak jedynie za sprawą zawartego w niej kwasu chlorogenowego, który przecież występuje także w popularnych ziemniakach i w ogóle powszechnie w tkankach roślinnych?

Kwas chlorogenowy CGA

Zielona kawa - suplement diety
Zielona kawa – suplement diety

Kawa nie może zostać poddana obróbce termicznej, musi pozostać zielona, ponieważ proces palenia kawy poważnie obniża zawartość kwasu chlorogenowego.
Kwas chlorogenowy jest antyoksydantem występującym w tkankach roślin i prawdopodobnie ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i nawet przeciwgrzybicze.
Kwas chlorogenowy w organizmie ogranicza ilość cukru wchłanianego w przewodzie pokarmowym i wymusza na organizmie korzystanie z nagromadzonych wcześniej zapasów.
Taki oto prosty mechanizm wspomagania odchudzania.
Zwłaszcza w odpowiednim połączeniu z kofeiną.
Według japońskich uczonych połączenie kwasu chlorogenowego z kofeiną znacznie zmniejsza stopień przyswajania glukozy z pokarmów i ogranicza możliwość magazynowania przyswojonej glukozy pod postacią tłuszczu.

To nie koniec cudownych właściwości zielonej kawy

Stwierdzono, że zielona kawa ma aż trzykrotnie większą moc antyoksydacyjną niż zielona herbata. Trudno więc pominąć jej wpływ na hamowanie procesów starzenia i rozwoju komórek nowotworowych.
A w zielonej kawie znajduje się przecież także kwas kawowy, który ma właściwości przeciwzapalne, żółciopędne i przeciwmiażdżycowe. ponadto również jest antyoksydantem.

Nie tylko odchudzanie??

Tak, zielona kawa wspomaga nie tylko odchudzanie.
Spożywanie zielonej kawy zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, wspomaga funkcjonowanie nerek, chroni przed powstawaniem kamieni żółciowych oraz zwiększa tempo przemiany materii.
Ma także pozytywny wpływ na pracę umysłu, pamięć i koncentrację.

Zoowioska: Krzysztof Derenda

Baner sprzedażowy - zielona kawa 300x250

Share