TA NIESAMOWITA AFRYKA

Bonobos and veterinarian Lola Ya Bonobo Sanctuary in Kinshasa.
Share

Warszawa, 30 maja 2016, 13:28

BARWNY ŚWIAT PRZYRODY CZARNEGO LĄDU W SERII
„TA NIESAMOWITA AFRYKA” NA ANTENIE NAT GEO WILD
Afryka od zawsze fascynowała miłośników podróży. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i skrajności w przyrodzie – od bezkresnej pustyni po bujną dżunglę – przyciągają na ten kontynent turystów, pragnących z bliska zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dzięki kamerom Nat Geo Wild przeniesiemy się do Afryki bez wychodzenia z domu. Program „Ta niesamowita Afryka” zabierze nas na wyprawę do wiecznie zielonych lasów deszczowych i pokrytego śniegiem masywu górskiego Rwenzori. Zobaczymy największe jezioro lawowe na świecie i próbę policzenia słoni za pomocą drona.

Niepowtarzalny klimat Afryki tworzy wyjątkowa fauna i flora. Nigdzie na świecie nie znajdziemy tak różnorodnego krajobrazu. Od wulkanicznych pasm górskich przez tętniące życiem lasy równikowe po suche tereny sawanny. Program „Ta niesamowita Afryka” odkryje przed nami skarby ukryte w parkach narodowych, gdzie schronienie znajdują setki gatunków zwierząt. Majestatycznie i łagodnie usposobione słonie od niepamiętnych czasów padają ofiarą kłusowników, których celem jest kość słoniowa. Strażnicy parków narodowych często ryzykują własnym życiem, aby ochronić je przed atakami nielegalnych myśliwych. Tworzone przez rządy poszczególnych krajów rezerwaty umożliwiają zwierzętom życie na wolności, ale też otwierają turystom drzwi do świata dzikiej przyrody. Dzięki serii „Ta niesamowita Afryka” zobaczymy najpiękniejsze miejsca kontynentu, takie jak park narodowy Zakouma czy las równikowy u dorzecza Kongo, gdzie wśród wiecznej zieleni żyją m.in. nietoperze i szympansy bonobo.„Ta niesamowita Afryka” – premiery w niedziele, od 5 czerwca, o godz. 18:00 i 18:30.

Opisy odcinków:

ODCINEK 1: „Ta niesamowita Afryka: Nazinga” – premiera w niedzielę, 5 czerwca, o godz. 18:00. W pierwszym odcinku serii kamery Nat Geo Wild odwiedzą położony na terenie Burkina Faso rezerwat Nazinga. Na ten piękny, liczący ponad 1000 km2, obszar od niedawna powracają słonie. Ich los zależy teraz wyłącznie od ludzi, którzy przede wszystkim muszą zadbać o zapewnienie zwierzętom dostępu do wody, której brakuje na suchych terenach afrykańskiej sawanny. Pracownicy rezerwatu wykonają także pierwszą w historii próbę policzenia populacji słoni za pomocą  drona.

ODCINEK 2: „Ta niesamowita Afryka: Ostatni las” – premiera w niedzielę, 5 czerwca, o godz. 18:30. Przepiękne krajobrazy Afryki cieszą oko i przyciągają miłośników dzikiej przyrody. To jednak nie wszystko, co Afryka ma do zaoferowania. W samym jej sercu wyrasta wilgotny las równikowy, który chroni naszą planetę przed globalnym ociepleniem. Bujna roślinność, pokrywająca ponad połowę Demokratycznej Republiki Konga jest także domem dla wielu gatunków fauny i flory. W drugim odcinku programu poznamy mieszkańców położonego w dorzeczu Konga lasu deszczowego. Wśród wiecznej zieleni żyją m.in. nietoperze i szympansy bonobo, którym większości pożywienia dostarczają drzewa. Do ulubionych smakołyków bonobo należy kora.

ODCINEK 3: „Ta niesamowita Afryka: Virunga – przebudzenie” – premiera w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 18:00. W trzecim odcinku cyklu wciąż eksplorować będziemy Demokratyczną Republikę Konga. Z lasu deszczowego przeniesiemy się na wschodnie tereny kraju, gdzie leżą wulkaniczne pasma gór Virunga. Zobaczymy m.in. wznoszący się na ponad 3400 m.n.p.m wulkan Nyiragongo, z bodaj największym jeziorem lawowym na świecie, stale bulgocącym w jego kraterze. Nyiragongo budzi w okolicznych mieszkańcach z jednej strony strach, a z drugiej – wdzięczność. Wulkaniczne osady sprawiają bowiem, że gleba jest tutaj wyjątkowo żyzna. Dzięki temu zielona Virunga stała się domem dla setek gatunków zwierząt, m.in. dla zagrożonych wyginięciem goryli górskich.

ODCINEK 4: „Ta niesamowita Afryka: Skarby wschodniego Konga” – premiera w niedzielę, 12 czerwca, o godz. 18:30. Kłusownictwo to stale jeden z największych problemów w Demokratycznej Republice Konga. W kolejnym odcinku „Tej niesamowitej Afryki” poznamy malutką szympansicę, której nielegalni myśliwy zabili rodziców. Na szczęście odnaleźli ją pracownicy ośrodka dla szympansów. Osierocona małpka dostaje szansę, żeby dorosnąć i wrócić do życia na wolności. Przeniesiemy się także do parku narodowego Garamba, gdzie schronienie znalazły słonie. Niestety one też są ciągłym celem kłusowników, którzy zabiją je dla cennej kości słoniowej.

ODCINEK 5: „Ta niesamowita Afryka: Park narodowy Zakouma” – premiera w niedzielę, 19 czerwca, o godz. 18:00. Na południowych krańcach Czadu, wzdłuż obrzeży Sahary znajduje się kolejny skarb afrykańskiej turystyki: park narodowy Zakouma. Ten pełen dzikiej przyrody teren nie jest jednak łatwym miejscem do życia. Przez 8 miesięcy panuje tu wyniszczająca susza, a reszta roku mija pod znakiem opadów, które zamieniają ziemię w grzęzawisko. W Zakoumie żyją m.in. żyrafy,  bizony i słonie. Nad tymi ostatnimi, tak jak w wielu innych częściach Afryki, muszą czuwać strażnicy rezerwatu. Często z narażeniem własnego życia. W piątym odcinku serii widzowie zobaczą zmagania dzielnych obrońców zwierząt z bezlitosnymi kłusownikami, którzy nie cofną się przed niczym, aby zdobyć cenne surowce.

ODCINEK 6: „Ta niesamowita Afryka: Barwny kontynent” – premiera w niedzielę, 19 czerwca, o godz. 18:30. Dlaczego flamingi są różowe i po co żyrafie niebieski język? Odpowiedzi na te pytanie poznamy w ostatnim odcinku serii „Ta niesamowita Afryka”. Kolory tworzą nie tylko zachwycający krajobraz Afryki, ale mają też ogromny wpływ na życie zwierząt i roślin. Dzięki niezliczonej ilości barw i wzorów mogą one przetrwać w trudnych warunkach. W świecie praw natury nic nie jest przypadkowe. Czarno-białe paski zebry rozpraszają polujące na nią lwy, a szare ubarwienie słonia, nosorożca czy hipopotama umożliwia regulację temperatury ich potężnych ciał.

Share