Piecuszki latają daleko

Share

Piecuszki są rekordzistami, jeśli chodzi o dystans migracji w swojej klasie wagowej. Te 10-gramowe ptaszki potrafią przelecieć 13 tys. kilometrów i więcej – wyliczyli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund.

Badacze przeanalizowali trasy jesiennych migracji piecuszków (Phylloscopus trochilus yakutensis), niewielkich ptaków wędrownych zamieszkujących środkową i wschodnią Syberię. Szwedzcy biolodzy razem z rosyjskimi badaczami z Magadanu posłużyli się małymi rejestratorami przyczepionymi do ptasich grzbietów, aby prześledzić trasę i dystans jesiennych migracji. W kolejnym roku piecuszki wyłapano i pobrano dane.

Z miejsc lęgowych we wschodniej Syberii piecuszki leciały do południowo-wschodniej Azji i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, gdzie robiły sobie przerwę, a następnie kierowały się do zimowisk w Kenii i Tanzanii, w sumie pokonując ok. 13 tys. km.

„Nasze pomiary wykazały, że wędrują na odległość 13 tys. km, ale nie byliśmy w stanie zmierzyć całego dystansu, gdyż wyczerpały się baterie w rejestratorach. Zgaduję, że leciały przynajmniej kolejne 1 tys. km do południowo-wschodniej Afryki” – powiedziała prof. Susanne Akesson z wydziału biologii Uniwersytetu w Lund.

Inne badania wykazywały, że istnieją gatunki latające nawet dalej, ale dotyczyły większych, cięższych ptaków. Piecuszki ważą 8-9 g w okresie lęgowym i ok. 10 gramów, kiedy migrują.

„Uważam, że to fascynujące – są takie małe, a lecą co najmniej 13 tys. km w jedną stronę. Nie istnieją badania, które świadczyłyby o tym, że ptaki ich pokroju wędrują dalej. Jeszcze bardziej imponujące jest prawdopodobnie to, że wybierają się w taką podróż same w pierwszym roku życia” – podkreśliła badaczka.

Wnioski z badania zostały opublikowane w „Movement Ecology”. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Share