W organizmie zdrowego kota wszystkie narządy pracują normalnie. Ma on wówczas rześki wygląd, dobry apetyt, żywe spojrzenie, normalnie trawi i regularnie załatwia swoje naturalne potrzeby, spokojnie i równo oddycha, a jego serce bije wtedy rytmicznie.
Normalna temperatura ciała zdrowego i wypoczętego osobnika mierzona w odbycie wynosi 38,5 – 38,8oC, tętno 110 – 170 na minutę, a liczba oddechów około 20—30 na minutę. Koty starsze oddychają wolniej niż młode, mają też wolniejsze tętno i niższą temperaturę. W porównaniu z kotami chudymi i samicami poza okresem ciąży u zwierząt otłuszczonych i ciężarnych kotek oddech i tętno są szybsze, a temperatura wyższa. Gdy jeden z narządów w organizmie zacznie pracować nieprawidłowo, wówczas odbije się to ujemnie na czynnościach innych narządów, które zawsze współdziałają ze sobą, a więc zostanie zachwiana sprawność całego organizmu i jego przemiana materii. Ten nienormalny stan fizjologiczny, czyli zaburzenia normalnych czynności życiowych organizmu, wywołane niekorzystnym wpływem środowiska, nazywamy chorobą. Choroba rozwijająca się w organizmie zwierzęcia wpływa na jego wygląd i zachowanie. Dla osób, które dobrze znają swojego kota, jego zachowania, usposobienie i nawyki, odróżnienie zwierza zdrowego od chorego nie sprawia trudności. Inne niż zwykle zachowanie i inny wygląd kota nasuwają jednoznaczne podejrzenie, że pupilek zachorował.
Przyczyny zachorowań
Przyczyny wywołujące chorobę mogą być różne: uderzenia powodujące wylewy krwi, naderwanie mięśni, złamania, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, substancje trujące lub żrące, pasożyty, np. świerzbowiec żerujący w skórze i robaki przewodu pokarmowego, pasożyty roślinne, np. grzyby, które wywołują grzybicę skóry oraz bakterie i wirusy, wywołujące różne choroby zakaźne. Im wcześniej zostaną zauważone objawy choroby, tym szybciej można rozpocząć leczenie i tym łatwiej można przywrócić zwierzęciu zdrowie. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku chorób zakaźnych, których rozwój może postępować bardzo szybko.
Objawy zachwiania zdrowia
Chory kot nie ma apetytu, nie reaguje na bodźce zewnętrzne (np. wołanie), jest senny i osowiały, chowa się w ciemne zakątki. Częstymi objawami wskazującymi, że zwierzak jest chory są: podwyższona temperatura ciała, przyspieszony oddech i szybsze tętno. Oprócz tych objawów, cechujących większość chorób, występują też objawy typowe dla jednej z nich. Należy pamiętać, że jest wiele chorób, których objawy nie są typowe i wtedy rozpoznanie jest utrudnione. Tylko lekarz weterynarii może dokładnie określić, na co zwierzę jest chore i jak należy je leczyć. Tak więc w przypadku choroby zwierzęcia najlepiej zgłosić się do lekarza, który dysponuje odpowiednimi przyrządami i może przeprowadzić lub zlecić pomocnicze badania laboratoryjne, które umożliwią postawienie właściwej diagnozy.
Kot jako pacjent
Koty nie są uległymi pacjentami. Najczęściej nie pozwalają dokonać na sobie nawet najmniejszego zabiegu. Często drapią, gryzą i prychają, co znacznie utrudnia aplikowanie leków. Jeśli chcemy kotu zaaplikować jakieś środki lecznicze, warto zwierzę zawczasu owinąć ręcznikiem lub kawałkiem płótna, aby uniemożliwić drapanie i jednocześnie poprawić chwyt, który może być dzięki temu również łagodniejszy dla kota.
Wieści:
Nasze nowości
Wiadomości
„banery za darmo”
W hodowli Rasowy Kot *PL dostępne są kocięta tonkijskie
z miotu W
Kocięta z miotu W przyszły na świat 02. września 2014.
Matką kociąt jest przepiękna IC Diana, a ojcem IC Zorro z hodowli Eljasan
Opisy ras kotów ilustrowane zdjęciami udostępnionymi przez hodowców.
Ze względu na ogrom prac, jakiego wymaga taka prezentacja nie jesteśmy w stanie jednorazowo uaktywnić całego wykazu, ale w miarę możliwości czasowych będziemy dodawać opisy kolejnych ras. Na naszej platformie zaplanowaliśmy dużo miejsca na kocie sprawy również poza encyklopedią, a do naszych czytelników kierujemy prośbę o pomoc przy jego zapełnianiu. Zapraszamy również do udziału w dyskusjach na forum.
Opisy ras psów ilustrowane zdjęciami udostępnionymi przez hodowców.
Znakomita większość ludzi uważa, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i nie jest to tylko puste stwierdzenie. Psy są chyba naszymi najbardziej popularnymi domownikami.
W związku z tym również na naszych stronach przeznaczymy dla nich dużo miejsca, przy czym zachęcamy naszych czytelników do współudziału w jego zapełnianiu. Możecie do nas przysyłać swoje spostrzeżenia, opowiadać swoje historie, uczestniczyć w dyskusjach na forum.
Opisy i zdjęcia ptaków
To kolejny zaplanowany przez nas dział encyklopedii.
Ponieważ uzupełnianie treści w tak obszernej witrynie jest bardzo czasochłonne, nie jesteśmy w stanie wystartować wszystkiego na raz. Na pewno już w trakcie zajmowania się kotami i psami postaramy się zamieszczać informacje dotyczące ptaków.
A może w międzyczasie czytelnicy nadeślą nam trochę materiałów, które będziemy mogli opublikować?
Ta zakładka czeka na propozycje.
Być może wśród naszych gości znajdzie się jakiś pasjonat, który zechce się w tym miejscu zająć gadami, płazami, albo króliczkami. Po prostu jakimiś zwierzakami.
Zapraszamy.